Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś

Czego nie można jeść w ciąży?

24 stycznia 2022 czego nie można jeść w ciąży


Każda kobieta będąca w ciąży doskonale wie, jak ważne jest to, co będzie dostarczała do swojego organizmu. W końcu to, co ona je, jednocześnie spożywa również jej dziecko. Co jednak bardzo ważne, istotne jest nie tylko to, co się je, lecz również to, czego się jeść nie powinno. Czego nie można jeść w ciąży, aby nie sprowadzić na dziecko zagrożenia? Jakich produktów w pierwszej kolejności należy unikać?

Czego obowiązkowo nie należy spożywać?

Od czego zatem należy rozpocząć listę pozycji, których nie powinno się spożywać w czasie trwania ciąży? Jakie produkty są surowo zabronione i czym grozi ich spożycie?
Jak każdy powinien doskonale wiedzieć, absolutnie zakazany w ciąży jest alkohol. Dorosła osoba broni się przed alkoholem odpowiednio wykształconym organizmem, lecz dziecko, którego organy nie są jeszcze w pełni rozwinięte, jest znacznie bardziej narażone na nawet najmniejszą ilość alkoholu. Coś, co na dorosłej osobie nie robi wrażenia, na dziecku może wywrzeć niezwykle szkodliwy wpływ. Tyczy się to również papierosów, które mogą nawet doprowadzić do poronienia dziecka.
Jeśli chodzi o produkty typowo żywnościowe, to powinno się unikać słodyczy, ponieważ dostarczają one ogromne ilości cukru do płodu. Dodatkowo lepiej unikać fast foodów, ponieważ dostarczają do organizmu puste kalorie, co sprzyja nadwadze i otyłości.
Są jednak i takie produkty, których spożycie może oznaczać zagrożenie powstaniem u dziecka różnych niebezpiecznych chorób. Warto w tym miejscu wymienić zakaz jedzenia serów pleśniowych, które mogą przyczynić się do powstawania listeriozy. Nie powinno się jeść także surowego mięsa, ponieważ może to doprowadzić do powstania toksoplazmozy, niezwykle niebezpiecznej dla płodu choroby. Na sam koniec warto tu jeszcze wspomnieć o jedzeniu surowych jajek, co może doprowadzić do zachorowania na salmonellę.

Jakich produktów lepiej unikać?

Oprócz tych najbardziej oczywistych produktów, których jedzenie jest surowo zakazane, są również i takie, które się odradza, pomimo tego, że nie stanowią bezpośredniego zagrożenia. Jakich produktów nie powinno się zatem jeść ze względów bezpieczeństwa?
Na samym początku warto tu wymienić watówkę, która zawiera ogromne ilości witaminy A. Jej nadmiar może doprowadzić do zaburzenia prawidłowego rozwoju płodu. Nie powinno się także jeść orzeszków ziemnych, ponieważ zawierają one aflatoksyny, czyli substancje stanowiące zagrożenie dla rozwoju dziecka. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kawie, która oczywiście zawiera kofeinę, a ta może doprowadzić do zaburzenia pracy serca u dziecka. Niezalecana jest także herbata, ponieważ ta niesie ryzyko wypłukania z dziecięcego organizmu wapnia.

Jak zachęcić dziecko do ruchu

Redakcja okiem-mamusi.pl

Doradzamy i dzielimy się swoim doświadczeniem dotyczącym wychowania dzieci, zdrowia i lifestyle'u. Znajdziesz tu inspiracje i porady dla Ciebie i twojego dziecka. Przeczytasz o tym jak urządzić pokój, jak zadbać o zdrowie i wiele wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zespół policystycznych jajników objawy
niskie ciśnienie w ciąży
co na ból głowy w ciąży

Jesteś zainteresowany reklamą?

co na ból głowy w ciąży