Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś

Niskie ciśnienie w ciąży – przyczyny, objawy i przeciwdziałanie

24 stycznia 2022 niskie ciśnienie w ciąży


Niskie ciśnienie w ciąży z pewnością nie należy do tych sygnałów, w stosunku do których można zachować obojętność. Przeważnie kojarzy się przecież z poważnymi chorobami atakującymi układ krążenia. Jakie jeszcze mogą być jego przyczyny, jak je rozpoznać, a przede wszystkim – jak mu przeciwdziałać?

Niskie ciśnienie w ciąży – przyczyny

Jak już wspomniano, niskie ciśnienie w ciąży budzi niepokój, bo wiąże się je z chorobami układu krążenia ujawniającymi się właśnie w tym szczególnym czasie. Na szczęście, choć mamy do czynienia z takimi przypadkami, nie są one wcale aż tak częste, jak obawiają się tego same ciężarne oraz ich rodziny. Niskie ciśnienie pojawia się często już w pierwszym trymestrze i przeważnie jest powodowane wtedy podwyższonym stężeniem progesteronu odpowiadającego także za elastyczność naczyń krwionośnych. Jest więc zjawiskiem uciążliwym, ale naturalnym.
Oczywiście, niskiego ciśnienia nie można bagatelizować. Może świadczyć także o niewystarczającym nawodnieniu, bez względu więc na to, w którym trymestrze znajduje się ciężarna, zaleca się jej sięganie po wodę w większych ilościach, aby uporać się z tym problemem. Niskie ciśnienie może być też spowodowane zbyt intensywnym wysiłkiem, niedopasowanym do specyficznego stanu, w jakim znajduje się ciężarna, choć takie same rezultaty może przynosić także brak aktywności fizycznej. Postawa pionowa w połączeniu z bezruchem sprawiają, że obieg krwi z dolnych części ciała do mózgu jest zaburzony, a to przyczynia się nie tylko do spadku ciśnienia, ale również do ryzyka osłabnięcia oraz omdleń.

Jak rozpoznać niskie ciśnienie w ciąży

Objawy niskiego ciśnienia w ciąży zwykle są opisywane jako niespecyficzne, ale dość dokuczliwe. Najczęściej są to zawroty głowy, dla których typowe jest to, że mogą pojawić się także w towarzystwie szumów w uszach oraz senności, która nie znajduje uzasadnienia. Pacjentki często uskarżają się także na zaburzenia widzenia, ogólne osłabienie oraz uczucie zmęczenia o tyle zaskakujące, że nie da się go powiązać z przemęczeniem fizycznym. Niedociśnienie może też objawiać się problemami z koncentracją, a bardzo niskie ciśnienie – omdleniami.

Jak podnieść ciśnienie w ciąży?

Najlepszym sposobem na podniesienie ciśnienia w ciąży jest właściwe nawadnianie organizmu. Zwykle o jego roli mówi się latem, dobrze jest jednak pamiętać o tym, że jest to kwestia, która nie traci na znaczeniu także w czasie innych pór roku. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym kontekście woda niegazowana, choć można sięgać także po rozrabiane z wodą soki owocowe, a także po wywary ziołowe. Tu szczególnie polecany jest rumianek znany z tego, że poprawia też pracę jelit.

Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojego życia

Redakcja okiem-mamusi.pl

Doradzamy i dzielimy się swoim doświadczeniem dotyczącym wychowania dzieci, zdrowia i lifestyle'u. Znajdziesz tu inspiracje i porady dla Ciebie i twojego dziecka. Przeczytasz o tym jak urządzić pokój, jak zadbać o zdrowie i wiele wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zespół policystycznych jajników objawy
niskie ciśnienie w ciąży
co na ból głowy w ciąży

Jesteś zainteresowany reklamą?

co na ból głowy w ciąży