Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak urządzić pokój dla ucznia? – garść cennych porad

24 stycznia 2022 pokój dla ucznia


Idealny pokój dla ucznia powinien być podzielony na funkcjonale strefy. Muszą one obejmować miejsce do nauki, zabawy oraz odpoczynku. Podczas aranżacji tego wnętrza należy brać pod uwagę jego wielkość, nasłonecznienie oraz indywidualne preferencje i potrzeby dziecka.

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę aranżując pokój dla ucznia?

Jak wspomniano powyżej, podczas aranżacji pokoju dla ucznia należy brać pod uwagę gabaryty pomieszczenia oraz dostęp do naturalnego światła. Od tego bowiem zależy rozmieszczenie poszczególnych mebli. W przypadku dzieci praworęcznych zaleca się ustawienie biurka w ten sposób, aby jego blat był dobrze doświetlony z lewej strony. Ma to znaczenie nie tylko podczas czytania książki, ale również podczas korzystania z monitora komputera. Światło padające zza pleców dziecka odbija się od ekranu, zaś światło padające z przodu – bardzo męczy wzrok. Poza tym, biurko powinno być ustawione w zacisznym miejscu, z dala od wejścia do pomieszczenia. Musi mieć ono również odpowiedni rozmiar, w tym co najmniej 60 cm głębokości i 120 cm szerokości. Biurko musi również posiadać odpowiednią wysokość blatu. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku wybór produktu o regulowanej wysokości. Kąt zawarty pomiędzy ramieniem dziecka, a powierzchnią blatu powinien wynosić 90°. Blat powinien mieć również możliwość regulacji kąta nachylenia. Aby pozycja zajmowana przez dziecko przy biurku była komfortowa, konieczny jest wybór i zakup odpowiedniego krzesła. Nogi dziecka w tym przypadku powinny spoczywać swobodnie na podłodze, a jego plecy muszą być podparte.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do pokoju dla ucznia?

W pokoju dziecka poza oświetleniem naturalnym ważne jest również oświetlenie sztuczne. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest montaż lampy sufitowej umieszczonej na suficie centralnie oraz dodatkowych punktów świetlnych, w postaci lampy stojącej lampy na biurku oraz na stoliku nocnym.

Na jakie inne elementy należy zwrócić uwagę podczas aranżacji pokoju dla ucznia?

Podczas urządzania tego typu wnętrza należy pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni na podłodze służącej zabawie czy zakupie wygodnego łóżka z dość twardym materacem. Wnętrze może zostać wzbogacone o ciekawe dodatki, takie jak na przykład wygodny i popularny w ostatnim czasie wiszący fotel. Poza tym, pokój dla ucznia powinien oferować dużo miejsca do przechowywania. W tym przypadku dobrze sprawdzą się pojemne szafy na ubrania oraz dodatkowe skrzynie na zabawki lub inne dziecięce skarby. Przestrzeń można ocieplić za pomocą włochatego dywanu, ramek ze zdjęciami, kolorowej narzuty na łóżko, firanek i zasłon wykonanych z mięsistych materiałów oraz dodatków utrzymanych w pastelowych kolorach.

Jak zachęcić dziecko do ruchu

Redakcja okiem-mamusi.pl

Doradzamy i dzielimy się swoim doświadczeniem dotyczącym wychowania dzieci, zdrowia i lifestyle'u. Znajdziesz tu inspiracje i porady dla Ciebie i twojego dziecka. Przeczytasz o tym jak urządzić pokój, jak zadbać o zdrowie i wiele wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak zbudować domek dla dziecka
pokój dla ucznia
pokój dziecięcy dla dziewczynek

Jesteś zainteresowany reklamą?

pokój dziecięcy dla dziewczynek