Wielu rodziców zastanawia się, co zrobić, aby odciągnąć swoje pociechy od ekranów różnych, uzależniających urządzeń. Zimą nie jest to proste zadanie, ale np. wiosną albo latem można im zapewnić sporo rozrywek na świeżym powietrzu. W tym artykule podpowiemy jednak inne rozwiązanie. Mowa o postawieniu drewnianej konstrukcji, w której dzieci mogą przesiadywać cały dzień. Rodzi się pytanie: jak zbudować domek dla dziecka samemu? Czy to jest trudna czynność? Jakich narzędzi należy użyć? Sprawdźmy.
Projekt, czyli pierwszy etap
Zanim weźmiemy do ręki młotek i gwoździe, najpierw musimy przemyśleć, jaki domek chcemy postawić. Jeżeli owa budowla ma być podobna do modeli dostępnych w sklepach, to czeka nas sporo pracy. Jednak w przypadku prostszej konstrukcji bez eleganckich schodów czy zjeżdżalni, wszystkie czynności zajmą mniej czasu. W projekcie powinniśmy uwzględnić konkretne materiały. Potrzebne na pewno będą deski o odpowiedniej długości (najlepiej sosnowe) oraz parę słupów, profili stalowych oraz tzw. krawędziaków. Poza wspomnianym młotkiem, niezbędne okażą się także śrubokręt, poziomica czy wkrętarka i szlifierka. Właśnie za pomocą tych narzędzie budowa małej chatki na podwórku albo w ogrodzie będzie przyjemnym zajęciem.
Jak zbudować domek dla dziecka?
Mamy już materiały i narzędzia. Pora rozpocząć prace budowlane. Tutaj trzeba skupić się na stworzeniu stabilnego szkieletu, dlatego konieczne będzie wypoziomowanie terenu (zaleca się, aby domek stawiać na betonowej powierzchni, chatkę na drzewie trudniej umieścić). Następnie dużo uwagi poświęcamy czynności związanej z osadzeniem dachu – dobrze, jeśli zastosujemy dwie warstwy desek, aby ochronić chatkę przed intensywnym deszczem. Ostatni krok będzie polegał na udoskonalaniu konstrukcji – wstawianiu okien, dobudowywaniu balustrady czy balkonu.
Chatka dla dzieci – podsumowanie
Wiemy, jak zbudować domek dla dziecka od podstaw. Nie możemy jednak zapomnieć o jego późniejszej pielęgnacji (nie tylko malowaniu jaskrawymi kolorami, ale także usunięciu drzazg). Dzięki niej chatka będzie jeszcze bardziej bezpiecznym i przytulnym miejscem, gdzie kilkulatkowie miło spędzą wolny czas, a także kryjówką przed dorosłymi. Co ważne, zbudowanie takiej konstrukcji okaże się lepszym rozwiązaniem niż zakup droższej, gotowej budowli w markecie. Mało tego, stawianie domku będzie świetną zabawą dla dorastających chłopców, którzy z chęcią pomogą w najprostszych zadaniach (chociażby przytrzymają deskę). Z kolei dumny tata, który lubi majsterkować, oceni swoją cierpliwość i pochwali się własnymi zdolnościami.