Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś

Zespół policystycznych jajników objawy i sposób leczenia

2 lipca 2022 zespół policystycznych jajników objawy


Zespół policystycznych jajników, określany skrótem PCOS, jest jednym z częściej występujących zaburzeń związanym z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów. Dotyka on kobiet w wieku przedmenopazalnym, poniżej czterdziestego piątego roku życia. Zespół policystycznych jajników objawy ujawniają się po raz pierwszy zwykle w wieku 20-30 lat, a z czasem mogą przybierać na sile, w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do problemów z owulacją i zarazem trudności z zajściem w ciążę.

Jakie są objawy PCOS?

Nowe wytyczne przeznaczone do diagnozowania choroby, mające ułatwiać lekarzom rozpoznawanie PCOS u pacjentek, zostały opublikowane w 2018 roku, tak więc oparto je na najświeższej wiedzy na temat zespołu policystycznych jajników. Występuje wśród nich sześć objawów głównych. Uznaje się je za podstawę do wystawienia diagnozy. Zwłaszcza jeśli wszystkie z nich występują jednocześnie.

Jednym z tych objawów są nieregularne cykle menstruacyjne. Miesiączki mogą się pojawiać, ale zazwyczaj występują rzadziej niż normalnie, dlatego w ciągu roku może być ich mniej niż 8. Są zwykle obfite. Krwawienie jest słabe, a w skrajnych sytuacjach w ogóle nie występuje. Większość kobiet ze zdiagnozowanym zespołem policystycznych jajników cierpi przy tym na hirsutyzm, który jest nieprawidłowym wzrostem owłosienia. Włoski zaczynają przypominać męski zarost i pojawiają się w nietypowych miejscach. Nadmiernemu owłosieniu często towarzyszy też trądzik. W przypadku PCOS występuje on przeważnie w okolicach pleców i klatki piersiowej oraz na twarzy.

Dwa ostatnie objawy nie są widoczne gołym okiem, dlatego wykrywa się je w badaniach. Chodzi tutaj o hiperandrogenizm oraz wielotorbielowate jajniki.

Jak można leczyć PCOS?

W przypadku gdy zespół policystycznych jajników objawy rzeczywiście zostały wykryte u pacjentki, należy natychmiastowo skierować tą pacjentkę na właściwe leczenie, które zawsze będzie opierać się na przyjmowaniu odpowiednio dobranych leków hormonalnych. Trzeba dążyć do uzyskania stabilizacji hormonalnej. Nie jest to łatwe do osiągnięcia, dlatego tak ważne stają się tutaj regularne wizyty kontrolne, które pozwolą na bieżąco sprawdzać i analizować stan hormonów.

Zazwyczaj korzystny wpływ na leczenie hormonalne ma też zmiana stylu życia, a zwłaszcza zmiana diety, która powinna zostać tak zbilansowana, by umożliwiała ewentualną redukcję wagi (o ile ta jest nieprawidłowa). Niewskazany jest natomiast nadmierny wysiłek fizyczny. W przypadku zespołu policystycznych jajników ciężkie treningi lepiej sobie odpuścić.

Sztuka skutecznego zarządzania czasem: kluczowe wskazówki

Redakcja okiem-mamusi.pl

Doradzamy i dzielimy się swoim doświadczeniem dotyczącym wychowania dzieci, zdrowia i lifestyle'u. Znajdziesz tu inspiracje i porady dla Ciebie i twojego dziecka. Przeczytasz o tym jak urządzić pokój, jak zadbać o zdrowie i wiele wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Chusta do noszenia noworodka
zespół policystycznych jajników objawy
niskie ciśnienie w ciąży

Jesteś zainteresowany reklamą?