Ciąża to piękny czas w życiu kobiety. Przyszłe matki ze zniecierpliwieniem czekają aż ich dziecko przyjdzie na świat. Niektóre z nich mają w zwyczaju przemawiać do maluszka, niektóre zaś głaszczą się po brzuchu w geście troski o nie. Jednak, aby dziecko urodziło się zdrowe kobieta powinna bardzo o siebie dbać. To znaczy zdrowo odżywiać, nie dźwigać ciężkich przedmiotów i przede wszystkim wysypiać się.
Dlaczego w ciąży boli głowa?
Ból głowy nie zawsze oznacza najgorsze. Oczywiście, że kobieta martwi się o swoje zdrowie, zarówno jak i maluszka, mimo to należy pamiętać, że ból głowy czasem jest nieunikniony, czy jesteśmy w ciąży, czy też nie. Ból głowy może być spowodowany przez takie czynniki jak:
– wymioty,
– problemy ze snem,
– stres,
– zmiany hormonalne,
– nadciśnienie,
– nerwobóle.
Powyższe przyczyny zwykle chciałoby się przeczekać, liczyć że ustąpią same. Czasem jednak nie zawsze się tak dzieje.
Co zatem zrobić, jeśli ból głowy nie ustępuje?
Prawdą jest, że zażywanie jakichkolwiek leków przeciwbólowych w okresie ciąży jest niewskazane. Wiąże się to z pewnym ryzykiem dla matki jak i rozwijającego się dziecka. Pytanie zatem brzmi: jeśli nie leki to co na ból głowy w ciąży?
Istnieje kilka prostych sposobów na walkę z bólem głowy. Należą do nich między innymi:
– techniki relaksacyjne,
– ciepła kąpiel,
– spacer,
– krótka drzemka,
– zimne okłady na skronie,
– masaż szyi i barków.
Są to tylko przykłady radzenia sobie z bólem, warto jednak wypróbować chociaż jeden z nich. Poza tym, kobiety w ciąży mają pewne przywileje, partner, mąż, chłopak nie powinien zatem odmawiać im zrobienia masażu czy też przygotowania wanny do kąpieli.
Jak jeszcze zadbać o zdrowie?
W ciąży, kiedy hormony buzują, kobiety stają się nieco wrażliwsze na wszystkie bodźce. Dobrze by było zatem, aby otaczały się w gronie swoich najbliższych, osób zaufanych, którym mogą powierzyć wszystko, porozmawiać się i przytulić. Warto pamiętać, że przytulanie ma bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka i nie należy o tym zapominać. Co więcej, ważne jest także, aby pomieszczenia, w których przebywa kobieta w ciąży były przewietrzone. Odpowiednia ilość tlenu jest wskazana zarówno dla niej jak i dla wszystkich znajdujących się w domu osób.
Wszystkie wyżej wymienione sposoby mogą pomóc na ból głowy ale pamiętać należy że jeśli ten nie ustępuje przez dłuższy czas należy koniecznie zgłosić się do specjalisty. Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania i zastosuje odpowiednie działania, dostosowane idealnie do pacjentki.