Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś

Jakie ćwiczenia dla ciężarnych warto wykonywać?

24 stycznia 2022 ćwiczenia dla ciężarnych


Nowoczesne kobiety chcą być aktywnymi mamami. Jeżeli zamierzasz niemalże natychmiast po porodzie wrócić do swojej idealnej wagi i świetnej formy, nawet w trakcie ciąży nie powinnaś rezygnować z wysiłku fizycznego. Ćwiczenia dla ciężarnych różnią się jednak od tych, które prawdopodobnie wykonywałaś dotychczas. Zmienić muszą się i twoje treningi, i twoje priorytety, czyli cele, które dzięki tym treningom chcesz osiągnąć.

Zmiana celów treningowych

Najprawdopodobniej do tej pory zależało ci głównie na sylwetce. Koncentrowałaś się na wykonywaniu ćwiczeń modelujących i wyszczuplających, jednakże w tym momencie choć nie musisz z nich całkowicie rezygnować, nie powinnaś ograniczać się wyłącznie do nich. Wygląd sylwetki niech zejdzie na dalszy plan. Teraz musisz myśleć przede wszystkim o swoim zdrowiu i zdrowiu twojego maluszka. Niektóre treningi pomogą ci o to właśnie zadbać. Wystarczy, że zaczniesz pracować nad swoimi mięśniami dna miednicy, które w ciąży, ale też i podczas normalnego codziennego życia, odgrywają bardzo ważną rolę – zwłaszcza w kobiecym ciele.

Ćwiczenia na miednicy

Nie myl jednak mięśni dnia miednicy z mięśniami Kegla. Te drugie… nie istnieją! Są tylko mitem, który stworzono na potrzeby koncernów i firm zajmujących się tworzeniem akcesoriów sportowych przeznaczonych do wzmacniania mięśni Kegla. Pracuj więc nad tym, co rzeczywiście wchodzi w skład twojego ciała i wzmacniaj prawdziwie istniejące mięśnie dna miednicy poprzez właściwe ćwiczenia dla ciężarnych.

Podczas takiej jednej sesji treningowej staraj się zawsze rozluźniać mięśnie dna miednicy. Przy każdym treningu próbuj też koordynować poszczególne ruchy ze swoim oddechem. Bardzo przydatna okaże się tutaj joga. To ona uczy właśnie pracy z oddechem i pokazuje, kiedy przy konkretnych ruchach czy ćwiczeniach należy wziąć oddech, a kiedy należy wypuścić całe powietrze z płuc. Nie jest to wcale takie proste, ale wymaga po prostu częstej praktyki. Aby nie uszkodzić swoich mięśni dnia miednicy, powinnaś też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zajmujesz się na co dzień różnymi zwyczajnymi czynnościami.

Codzienna aktywność ma znaczenie

Najlepsze nawet ćwiczenia dla ciężarnych niewiele ci pomogą, jeżeli na co dzień nie będziesz właściwie postępować. Przede wszystkim staraj się przybierać prawidłową postawę ciała. No i nie zapominaj też o odpoczynku i regeneracji. W ciąży musisz naprawdę dużo wypoczywać, jeżeli chcesz dobrze funkcjonować, tak więc jeśli czujesz, że absolutnie nie masz teraz siły na wykonanie choćby najprostszego treningu, po prostu go nie wykonuj i pozwól sobie na błogie lenistwo przy ulubionym serialu.

Jak zachęcić dziecko do ruchu

Redakcja okiem-mamusi.pl

Doradzamy i dzielimy się swoim doświadczeniem dotyczącym wychowania dzieci, zdrowia i lifestyle'u. Znajdziesz tu inspiracje i porady dla Ciebie i twojego dziecka. Przeczytasz o tym jak urządzić pokój, jak zadbać o zdrowie i wiele wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zespół policystycznych jajników objawy
niskie ciśnienie w ciąży
co na ból głowy w ciąży

Jesteś zainteresowany reklamą?

co na ból głowy w ciąży