Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Ile powinno spać dziecko w wieku 2 lat?

30 czerwca 2022 ile powinno spać dziecko


Rodzice często zastanawiają się, ile powinny spać ich pociechy, aby prawidłowo rosnąć i się rozwijać. Ponadto małe dzieci miewają tendencję do przerywanego snu, co często niepokoi ich opiekunów, którzy martwią się, czy ich dziecko dobrze się wysypia. Skąd zatem wiadomo, ile powinno spać dziecko w wieku 2 lat?

Zalecana ilość snu dla dwulatka

W zależności od danego opracowania naukowego uznaje się, że optymalny czas, jaki dwuletnie dziecko powinno przeznaczyć na sen w trakcie doby to ok. 10 do 14 godzin. Jednak obliczanie ilości snu dziecka z zegarkiem w ręku nie jest dobrym pomysłem. Ponieważ każde dziecko może mieć odmienne zapotrzebowanie na sen, a ponadto niektóre dwulatki drzemią jeszcze w ciągu dnia. W związku z czym, ich odpoczynek nocny może być adekwatnie krótszy. Dlatego chcąc sprawdzić, czy nasze dziecko odpowiednio się wysypia, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego zachowania w ciągu dnia.

Wyspane dziecko jest bowiem wesołe i pełne energii, nie ma też problemów z koncentracją i nie jest przesadnie marudne ani ospałe. Ponadto dziecko, które dobrze śpi w nocy, w ciągu dnia jest aktywne, a wieczorem łatwo wycisza się do snu. Takie dziecko posiada zatem powtarzalny dobowy rytm, dzięki któremu szybko się uczy oraz prawidłowo się rozwija.

Co zrobić, jeśli dziecko się nie wysypia?

Niewyspany dwulatek to prawdziwe zmartwienie dla rodziców. Niestety czasami zdarza się, że dzieci mają rozregulowany rytm dobowy i na przykład wieczorem są bardzo aktywne i nie potrafią zasnąć. Niektóre dzieci mogą nawet obudzić się w środku nocy i rozpocząć nowy dzień o godzinie drugiej nad ranem.

W takich przypadkach warto dokładnie przeanalizować dzień malucha i sprawdzić, co można zmienić, aby ustabilizować jego dobowy rytm. Czasem nawet mała zmiana może przynieść ogromne korzyści. Ważne, by nie bagatelizować prawidłowego nocnego odpoczynku dwulatka, ponieważ od dobrego snu malucha może zależeć nie tylko komfort rodziców, ale i prawidłowy rozwój dziecka.

Zatem chcąc zapewnić dwulatkowi zdrowy sen, należy pilnować, aby jego dzienne drzemki odbywały się raczej przed południem niż po południu. Można też skutecznie wyciszyć dziecko przed snem poprzez włączenie uspokajającej muzyki, zasłonięcie rolet, zabranie z pokoju pobudzających zabawek, jak również czytanie specjalnych bajek na dobranoc.

Podsumowując, to ważne, aby zwracać uwagę na jakość snu dwulatka i nie bagatelizować nawet drobnych problemów ze snem. Ponadto należy zapewnić dzieciom odpowiednie warunki do nocnego wypoczynku, tak aby w ciągu dnia były zawsze wyspane i pełne energii.

Jak zachęcić dziecko do ruchu

Redakcja okiem-mamusi.pl

Doradzamy i dzielimy się swoim doświadczeniem dotyczącym wychowania dzieci, zdrowia i lifestyle'u. Znajdziesz tu inspiracje i porady dla Ciebie i twojego dziecka. Przeczytasz o tym jak urządzić pokój, jak zadbać o zdrowie i wiele wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Półkolonie dla dzieci
buty dla dziecka
Jak zachęcić dziecko do ruchu

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak zachęcić dziecko do ruchu