Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś

O jakich badaniach należy pamiętać przed ciążą?

24 stycznia 2022 jakie badania przed ciążą


Planując powiększenie rodziny należy zwrócić uwagę także na kwestie zdrowotne organizmu kobiety. W tym celu przyszła mama w pierwszej kolejności powinna udać się do lekarza, w celu przeprowadzenia dokładnego wywiadu oraz zlecenia odpowiednich badań laboratoryjnych.

Wizyta u ginekologa – jakie badania przed ciążą?

Podstawą takiej wizyty jest wspomniany już wyżej wywiad medyczny dotyczący chorób przewlekłych oraz genetycznych u przyszłych rodziców. Co bardzo istotne, należy pamiętać o informacji, jakie leki przyjmowane są przewlekle. Kolejnym etapem podczas planowania ciąży jest wykonanie badania cytologicznego. Pobranie wymazu jest konieczne, jeśli nie było wykonywane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Wynik badania cytologicznego informuje nas o stanie szyjki macicy. O ile nie mamy do czynienia z zapaleniem, wtedy można bezpiecznie podjąć staranie się o dziecko. Kolejne badanie standardowo zalecane przez lekarza ginekologa to badanie ultrasonograficzne narządów rozrodczych oraz piersi.

Jakie badania krwi wykonać przed ciążą?

Do badań podstawowych, standardowo powtarzanych także już w trakcie ciąży należy morfologia krwi oraz badanie ogólne moczu. Dostarczają one lekarzowi informacji o stanie ogólnym całego organizmu matki. Kolejnymi parametrami krwi, na które z pewnością lekarz zwróci uwagę, będzie badanie biochemiczne: głownie poziom glukozy we krwi, próby wątrobowe ( AST, ALT, AP), cholesterol, kreatynina oraz jony. Do bardzo istotnych badań, które będą miały wpływ na dalszy rozwój ciąży, przebieg porodu oraz stan narodzonego dziecka jest oznaczenie czynników krzepnięcia oraz co bardzo istotne oznaczenie grup krwi rodziców. Informują one o konflikcie serologicznym pomiędzy krwią rodziców. Bardzo ważne jest oznaczenie również profilu tarczycowego.
Kolejna grupa badań, o której warto pomyśleć w okresie ciążowym to choroby zakaźne, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla płodu. Należą do nich: toksoplazmoza, różyczka, cytomegalia, wirusy opryszczki, kiła, listerioza, czy zakażenie wirusem HIV oraz HCV.

Badania genetyczne

Dzięki nim możemy uzyskać wiedzę, czy dana mutacja w genach rodziców jest szkodliwa oraz określić szanse, czy dziecko otrzyma wadliwy gen. Pozwoli to również lekarzowi na bardziej świadome i właściwe prowadzenie ciąży. Do badań genetycznych, które warto rozważyć należą między innymi: badanie FRAX, badanie mikromacierzy, badanie na polimorfizmy genu MTHFR, test DNA w kierunku trombofilii, test WES u rodziców.

Planowanie ciąży powinno trwać nawet kilka miesięcy. Pozwoli to obojgu rodzicom odpowiednio się przygotować, wykonać konieczne badania oraz często zmienić tryb życia.

Przewodnik po medytacji dla początkujących: krok po kroku

Redakcja okiem-mamusi.pl

Doradzamy i dzielimy się swoim doświadczeniem dotyczącym wychowania dzieci, zdrowia i lifestyle'u. Znajdziesz tu inspiracje i porady dla Ciebie i twojego dziecka. Przeczytasz o tym jak urządzić pokój, jak zadbać o zdrowie i wiele wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zespół policystycznych jajników objawy
niskie ciśnienie w ciąży
co na ból głowy w ciąży

Jesteś zainteresowany reklamą?

co na ból głowy w ciąży