okiem-mamusi.pl

Blog tematyczny o dzieciach i lifestylu

Lifestyle

Trening EMS – na czym polega i czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Trening EMS – na czym polega i czy jest bezpieczny dla zdrowia?

EMS to sposób na poprawę wyglądu ciała, redukcję tkanki tłuszczowej oraz na uzyskanie lepszej kondycji. Czym dokładnie są treningi EMS i czy są one dobre dla zdrowia? Wyjaśniamy!

Czym jest trening EMS?

EMS oznacza trening łączony z elektrostymulacją. Jest to rodzaj treningu, który wykorzystuje impulsy elektryczne do stymulacji skurczów mięśni. 

Stymulacja elektryczna odbywa się za pomocą elektrod umieszczonych na skórze, a intensywność i częstotliwość impulsów można dostosować do konkretnych grup mięśni. Dzięki temu trening EMS pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów w przypadku różnych celów treningowych.

Czy trenowanie z EMS jest bezpieczne?

Ogólnie trening EMS jest uważany za bezpieczny, jeśli jest wykonywany pod odpowiednim nadzorem i przy użyciu właściwego typu sprzętu. Jednak, jak każda forma ćwiczeń, musimy pamiętać o tym, że trening EMS wiąże się z pewnym ryzykiem. 

Osoby z określonymi schorzeniami, takimi jak problemy z sercem, mające rozruszniki serca lub metalowe implanty, nie powinny korzystać z EMS bez konsultacji z lekarzem. Nadużywanie lub niewłaściwe użytkowanie sprzętu EMS może również prowadzić do bolesności mięśni i zwiększonego ryzyka podrażnień skórnych. 

Aby zminimalizować ryzyko kontuzji, ważne jest przestrzeganie odpowiednich wskazówek dotyczących użytkowania urządzeń do EMS i zasięgnięcie porady wykwalifikowanego specjalisty fitness przed rozpoczęciem treningu EMS.

Kto może korzystać z treningów EMS?

Trening EMS ma bardzo szerokie zastosowanie – wskazuje trener z ośrodka prowadzącego trening EMS w Warszawie. Kiedy warto zdecydować się na takie ćwiczenia?

Przede wszystkim EMS może budować masę mięśniową, powodując kurczenie się mięśni i ich cięższą pracę niż podczas zwykłego treningu siłowego. Ta zwiększona aktywacja mięśni może z czasem prowadzić do wzrostu masy i siły mięśni. Częstotliwość, intensywność i czas trwania sesji treningowych EMS można wtedy dobrać indywidualnie zależnie od potrzeb.

Także trening EMS może spalać kalorie i przyczyniać się do utraty wagi w ramach zbilansowanego programu fitness, który obejmuje zdrową dietę i inne formy aktywności fizycznej. Podczas sesji treningowej EMS stymulacja elektryczna wywołuje silniejsze kurczenie się mięśni, co potencjalnie prowadzi do spalania większej ilości kalorii.

Ten rodzaj treningu jest też często stosowany jako terapia uzupełniająca dla osób z osłabieniem mięśni, kontuzjami lub z zaleceniami rehabilitacyjnymi. Może on między innymi pomóc w przypadku bólów pleców, u osób po urazach, kontuzjach sportowych, po zabiegach operacyjnych.

Należy jednak pamiętać, że trening EMS powinien być częścią zdrowego stylu życia, aby osiągnąć optymalne wyniki. Zawsze zaleca się skonsultowanie się ze specjalistą fitness, na przykład trenerem personalnym przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego programu ćwiczeniowego, w tym treningu EMS.

Zapisz się już teraz na trening EMS Warszawa – zobacz dokładne informacje o tym treningu oraz jego korzyściach na stronie https://www.intime.pl/.

Udostępnij