Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Poradnik przyszłej mamy – ruchy dziecka w łonie matki

24 czerwca 2022 w którym tygodniu czuć ruchy dziecka


Jeśli jesteś w pierwszych tygodniach ciąży lub dopiero planujesz zostać mamą, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Dowiesz się w nim m.in. jak rozróżnić ruchy dziecka oraz kiedy powinnaś je po raz pierwszy poczuć.

Pierwsze tygodnie ciąży a ruchy dziecka?

Każda ciąża jest inna, wpływa na to np. ułożeniem dziecka czy tuszą przyszłej matki. Właśnie od takich czynników zależy, kiedy po raz pierwszy poczujemy ruchy dziecka.
W pierwszych tygodniach ciąży ruchy zarodka nie są wyczuwalne, dopiero koło drugiego miesiąca zaczyna on lekko drgać, jednak na tym etapie nie jest to wyczuwalne przez kobietę, ponieważ zarodek jest zbyt mały, aby dosięgać do ścian macicy.

W którym tygodniu czuć ruchy dziecka?

Jak zostało wspomniane wcześniej, każda ciąża różni się od siebie, niekiedy kobiety czują pierwsze drgania już od 14. tygodnia ciąży, inne zaś wyczuwają je dopiero po 20. tygodniu ciąży. Na samym początku kobiety odczuwają ruchy dziecka jako delikatne muśnięcie, czasami trudno je odróżnić od ruchów jelit.

Ruchy dziecka w kolejnych tygodniach ciąży

Im ciąża bardziej się rozwija, tym lepiej czuć ruchy dziecka. Nasz maluch robi się z każdym dniem silniejszy i większy, co sprawia, że ma mniej miejsca w macicy. Po ukończeniu 26. tygodnia ciąży kobiety mogą już zacząć odczuwać kopanie czy uderzanie rączką lub głową. Dziecko w łonie matki kręci się na wszystkie strony, dlatego bardzo często można zauważyć pod skórą kształt stopy maluszka. Warto w tym miejscu nadmienić, że niektóre kopnięcia są bolesne, zwłaszcza kiedy maluch trafi w pęcherz czy żołądek. W ostatnich tygodniach ciąży dziecko ze względu na brak miejsca mało się rusza, więcej śpi, aby nabrać sił na czas porodu.

W jaki sposób rusza się malec w brzuchu matki?

Czasami podczas badania USG można zobaczyć, że dziecko:
– przeciąga się
– prostuje ręce i nogi
– robi przewroty
– podskakuje
– wystawia język
– bawi się pępowiną
– wkłada palec do nosa
– drapie się po głowie
Kobiety w ciąży odczuwają każdy ruch swojego dziecka dzięki czemu wiedzą, że żyje i prawidłowo się rozwija. Niekiedy kobiety odczuwają powtarzające się puknięcia, które trwają zazwyczaj kilka minut. Ten rodzaj puknięć oznacza, że ich malec ma czkawkę, ponieważ zbyt łapczywie połyka wody płodowe.

Należy koniecznie pamiętać, że od 28. tygodnia ciąży, jeżeli nie czujemy ruchów dziecka, musimy natychmiast reagować. Na początek warto jest napić się czegoś słodkiego lub zjeść posiłek, który powinien pobudzić malca do aktywności. Jeśli jednak dziecko nadal nie wykazuje żadnych ruchów, może to oznaczać, że dzieje się coś niedobrego i należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przewodnik po medytacji dla początkujących: krok po kroku

Redakcja okiem-mamusi.pl

Doradzamy i dzielimy się swoim doświadczeniem dotyczącym wychowania dzieci, zdrowia i lifestyle'u. Znajdziesz tu inspiracje i porady dla Ciebie i twojego dziecka. Przeczytasz o tym jak urządzić pokój, jak zadbać o zdrowie i wiele wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak radzić sobie z dziecięcymi lękami i fobiami
Efektywne metody nauczania małych dzieci przez zabawę
Jak zachęcić dziecko do dbania o środowisko

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak zachęcić dziecko do dbania o środowisko