Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Jak dobrać rower dla dziecka? – garść cennych porad

24 stycznia 2022 jak dobrać rower dla dziecka


Jazda na rowerze może dostarczać dziecku wiele radości. Ważne jest jednak to, żeby rower był odpowiednio dopasowany do potrzeb i możliwości malucha. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak dobrać rower dla dziecka?

Na co należy zwracać uwagę wybierając rower dla dziecka?

Nauka jazdy na rowerze nie jest łatwa i wymaga czasu oraz cierpliwości. Powinna być rozpoczynana dość wcześnie, już nawet w okolicach trzecich lub czwartych urodzin malucha. W tym bowiem wieku dzieci posiadają już dobrą koordynację ruchową i są w stanie samodzielnie pedałować. Dla dzieci młodszych polecane są rowerki biegowe. Niezależnie jednak od rodzaju i wielkości roweru, musi on być dość lekki i wykonany z wysokogatunkowych materiałów. Poszczególne elementy muszą być dobrze spasowane, a jazda na rowerze powinna być płynna i wygodna.

W jaki sposób można dobrać wielkość roweru w zależności od wzrostu dziecka?

Podczas wyboru roweru nie należy sugerować się jedynie wiekiem dziecka, ale zwracać uwagę na jego wzrost oraz długość rąk i nóg. Dzieci rozwijają się bowiem w bardzo indywidualnym tempie. Poza tym, wielkość roweru powinna być uzależniona od umiejętności dziecka oraz jego możliwości fizycznych. Zwykle jednak podczas wyboru roweru mierzy się wewnętrzną stronę nóg dziecka oraz oblicza tak zwany przekrok. Jego wysokość ma szczególne znaczenie podczas wsiadania i zsiadania z roweru, zwłaszcza w momencie rozpoczynania nauki jazdy na rowerze.

Jakie są typowe zalecenia odnośnie wielkości i rodzaju rowerów dla dzieci w różnych grupach wiekowych?

W przypadku dzieci od dwóch do czterech lat lub wzroście od 80 do 108 cm zalecane są rowery biegowe, których rozmiar kół wynosi 12 cali. Takie produkty są polecane dla dzieci, których wspomniana długość wewnętrznej strony nogi wynosi od 30 do 40 cm. Takie rowerki mogą być wykonane z drewna lub lekkiego aluminium. Dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat lub wzroście od 95 do 122 cm polecane są małe rowery z pedałami, które na początku nauki powinny być wyposażone w kółka boczne. Polecanym rozmiarem kół jest 16 cali, a długość wewnętrznej strony nogi dziecka powinna wynosić około 50 cm. W przypadku dzieci w wieku od 5 do 8 lat lub o wzroście od 110 do 135 cm, warto wybierać rowery o ramie 11 lub 13 calowej. Koła powinny w tym wypadku wynosić 20 cali, a długość wewnętrznej strony nogi dziecka – od 53 do 58 cm. Młodzieżowe rowery 24 calowe o ramie w rozmiarze od 11 do 15 cali są polecane dla dzieci w wieku od 9 lat. W tym przypadku długość wewnętrznej strony nogi dziecka powinna wynosić od 60 do 71 cm.

Jak zachęcić dziecko do ruchu

Redakcja okiem-mamusi.pl

Doradzamy i dzielimy się swoim doświadczeniem dotyczącym wychowania dzieci, zdrowia i lifestyle'u. Znajdziesz tu inspiracje i porady dla Ciebie i twojego dziecka. Przeczytasz o tym jak urządzić pokój, jak zadbać o zdrowie i wiele wiele innych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Półkolonie dla dzieci
buty dla dziecka
Jak zachęcić dziecko do ruchu

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak zachęcić dziecko do ruchu